Blogi

Nearshoring toimii – ja meillä on siitä konkreettista näyttöä

Kun it-alalla haluaa menestyä pitää ymmärtää, mikä on markkinahinta. Hintakilpailu on kovaa, mutta asiakkaat vaativat yhä päteviä ja kokeneita ammattilaisia.

Hyvä uutinen on, että tämä haaste on ratkaistavissa. Ratkaisumme on nearshoring – ja se toimii.

Nearshoring ei ole kompromissi, vaan voittava valinta

Kun miettii it-hankkeen resursointia, kannattaa unohtaa vanhat mielikuvat offshore-tiimeistä, joiden kanssa viestintä aiheutti väärinymmärryksiä, työmäärä kasvoi ja hallinnointi kuormitti kohtuuttomasti. Budjetit ylittyivät helposti. Nearshoring tarjoaa aivan toisenlaisen toimintamallin.

Esimerkiksi Espanjasta löytyy huippuosaajia, joiden kustannukset ovat huomattavasti suomalaisia halvemmat. Kustannustehokkuus ei kuitenkaan ole ainoa etu. Näillä it-ammattilaisilla on näkemystä, osaamista ja kokemusta. He tekevät asiat oikein, ja yhteistyö sujuu.

Nearshoringista on hyötyä etenkin laajoissa, pitkäkestoisissa hankkeissa, joissa yhteiset toimintamallit ja yhteinen kieli rakentuvat ensimmäisten viikkojen aikana. Siksi lyhyissä projekteissa ei välttämättä päästä samanlaiseen tehokkuuteen ja kustannushyötyihin.

Nearshoring ei ole keneltäkään pois – se mahdollistaa kilpailukyvyn

Meiltä kysytään joskus, eikö nearshoring vie töitä suomalaisilta it-osaajilta. Vastaus on selvä: ei vie. Nearshoring ei syrjäytä ketään – se mahdollistaa sen, että pystymme tarjoamaan kovatasoista osaamista ja täyttämään kilpailutuksen hintavaatimukset.

Kun tarjouspyynnössä on hintaraja, it-toimittajalla on yksi keino pysyä mukana kilpailussa – nearshoring. Pelkästään suomalaisilla hinnoilla kilpailun voittaminen on usein mahdotonta. Mikä hyöty on suomalaisesta tiimistä, jos tarjouskilpailu jää voittamatta?

Tämä ei ole ideologinen kysymys, vaan realismia. Me teemme mieluummin voitettuja projekteja kuin hävittyjä tarjouksia.

Käytännön näyttöä ja vahvaa kokemusta

Useissa käynnissä olevissa hankkeissamme meiltä vuokratut nearshoring-tiimit työskentelevät asiakkaiden suoran ohjauksen alla, ja tulokset puhuvat puolestaan.

  • Ison asiakkaamme low code-projekti on hyvä esimerkki: Espanjalainen kehitystiimi vastaa asiakaspalvelu- ja tarkastussovelluksen kehityksestä. Tarjosimme tiimin, jonka asiakas haastatteli ja valitsi meidät – ja projektityö sujuu kitkattomasti. Ainoa ongelma projektissa on ollut se, että valmista laatutyötä syntyy liian nopeasti. 😊 Rinnakkaisprojektit eivät pysy mukana.
  • FIMM:n projekti siirtyi nearshoring-tiimillemme kilpailijalta puolitoista vuotta sitten. Kyseessä on vaativa kokonaisuus Google Cloud -ympäristössä, jossa tietoturva ja vaatimustenmukaisuus ovat korkealla tasolla. Erityisesti arkkitehtimme on saanut asiakkailta tunnustusta korkeasta ammattitaidostaan.

Asiakas johtaa, me takaamme osaamisen

Nearshoring-projektien onnistuminen perustuu selkeisiin rooleihin: asiakas johtaa projektia ja määrittelee tarpeet, me vastaamme oikeiden osaajien valinnasta ja osaamisen varmistamisesta.

Jos työmäärä kasvaa tai muusta syystä tarvitaan lisää tekijöitä, projekti ei kaadu osaamisvajeeseen. Jos ongelmia tulisi, olemme mukana ratkomassa ne.

Nearshoring-tiimin suoritusta seurataan ja mitataan jatkuvasti, mutta kun työ sujuu, asiakkaan ei tarvitse käyttää aikaan hallinnointiin. Kun projekti etenee hyvin, riittää, että pidämme ohjausryhmän kokouksen joka toinen kuukausi – vartti riittää.

Nearshoring – tehokas ja laadukas keino resursoida

Nearshoring toimii – oikein toteutettuna se on kustannustehokasta, laadukasta ja tuottaa asiakkaalle parhaan mahdollisen osaamisen.
Meillä on siitä laajaa käytännön kokemusta ja dokumentoitua näyttöä useista onnistuneista projekteista, joista kuulette vielä lisää.

Kerro meille kehityshankkeestasi, niin esittelemme mielellämme, miten nearshoring toimii ja mitä hyötyjä siitä voi saada.

Ari Turjanmäki
ari.turjanmaki@fujitsu.com

Lue seuraavaksi

- 17.5.2025

Nearshoring – näin rakennamme sinulle toimivan tiimin Euroopasta

Kun it-projektin budjetti kiristyy tai osaaminen puuttuu, moni miettii: voisiko nearshoring pelastaa? Kyllä voi – jos tiedät, mitä olet tekemässä. Nearshoring ei ole meille uusi...

- 28.1.2025

Etätyö mullisti it-alan – nyt katse Eurooppaan

Etätyö on muuttanut it-alan työmarkkinoita perusteellisesti. Enää ei ole väliä, missä päin maailmaa it-osaaja istuu, kunhan työ valmistuu ajallaan ja laadukkaasti. Perinteisesti it-tehtäviä on ulkoistettu...

Tilaa asiakaskirje