Aallonpohjasta eteenpäin: It-alan kuulumiset kesällä 2026
Suomen taloustilanteesta tulee tällä hetkellä positiivisia signaaleja, mutta näkyykö se jo työmarkkinoilla? Tutkin taas tilastoja ja tiivistin oleellisimmat havainnot tähän blogiin. Tuoreimmat käytettävissä olevat työllisyystilastot ovat kesäkuulta 2026, uusimmat talouskatsaukset elokuulta. Nicossa seuraamme lisäksi jatkuvasti asiakkaiden it-osaajatarpeiden kehittymistä.
Työttömiä ict-ammattilaisia historiallisen paljon kesäkuun lopussa
It-alan työllisyystilanne heikkeni Suomessa edelleen kesän 2026 aikana. Vaikka huhtikuun katsauksessani ennakoin tilanteen vielä huononevan, työttömien määrä kasvoi odottamaani voimakkaammin. Tilastokeskuksen työvälitystilastojen mukaan it-alalla oli kesäkuun 2026 lopussa Suomessa yhteensä 15 511 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 484 henkilöä enemmän kuin kesäkuussa 2025 ja samalla koko 2020-luvun ennätyslukema.

Avoimien työpaikkojen määrä kasvaa ja henkilöstöalalla käänne on jo tapahtunut
Vaikka työttömien määrä kasvoi, samaan aikaan useat mittarit viittaavat siihen, että markkina on kääntymässä parempaan suuntaan:
- Työmarkkinatorilla oli It-alan avoimia työpaikkoja kesäkuussa 2026 yhteensä 339 kpl, jossa on 120 % kasvua vuoden takaiseen verrattuna. Työmarkkinatorilla ei ole kaikkia avoimia paikkkoja, mutta sama suunta näkyy myös esim. Duunitorilla.
- Henkilöstöalan yritysten liikevaihto kasvoi kesäkuussa 5,5% viime vuoden kesäkuuhun verrattuna ja ennusteissa näkyy vahvistuva usko kasvuun. Henkilöstöalan kasvu on voimakasta mm. it-alan asiantuntijatehtävissä. Mielestäni tämä on rohkaiseva indikaattori, koska henkilöstöala reagoi yleensä suhdannemuutoksiin muita nopeammin.
- Tietoviikon tilasto ’Suomen 250 suurinta it-yritystä vuonna 2025’ kertoo, että yritysten keskimääräinen kasvuvauhti vahvistui noin viiteen prosenttiin, mikä on noin kaksi prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisvuonna. Tätä voidaan jo pitää positiivisena signaalina markkinan elpymisestä, vaikka useat yritykset ovat tehostaneet toimintaansa henkilöstövähennyksillä siten, että keskimääräinen henkilöstömäärä laski 165 henkilöstä 143 henkilöön.
- Elokuussa julkaistun OP:n suhdanne-ennusteen mukaan Suomen talous kasvoi ennakkotietojen mukaan tammi-kesäkuussa 2026 kaksi prosenttia vuoden 2025 vastaavasta ajankohdasta. Talouden kasvu jatkuu varsin laajalla pohjalla loppu- ja ensi vuonna. Talouskasvu alkaa nostaa työllisyyttä loppuvuoden aikana. (Lähde: OP Pohjolan suhdanne-ennuste, elokuu 2026)
Miltä loppuvuosi näyttää?
Nyt näyttää pitkästä aikaa hyvältä! Kaikki merkit viittaavat vahvasti siihen, että työttömien ict-asiantuntijoiden määrä kääntyy laskuun loppuvuoden aikana ja vuonna 2027 työllisyyden kasvu vahvistuu entisestään. Vielä ei puhuta it-buumista, mutta suunta on oikea.
On kuitenkin tärkeää huomata, että työmarkkinoiden vaatimukset ovat muuttuneet. Kysyntä kohdistuu tällä hetkellä erityisesti kokeneisiin tekoäly-, data-, pilvi- ja kyberturvaosaajiin sekä asiantuntijoihin, jotka ymmärtävät liiketoiminnan keskeisiä järjestelmiä.
Teknologiateollisuuden kesäkuun TeknoBarossa 30 prosenttia kasvumahdollisuuksia näkevistä yrityksistä nosti esiin tekoälyn ja 28 prosenttia datakeskukset. Puolustus- ja turvallisuussektorilla kasvumahdollisuuksia näki jopa 60 prosenttia vastaajista.
Myös ERP-järjestelmien ympärillä on uudenlaisia osaamistarpeita, jotka liittyvät tekoälyn hyödyntämiseen, reaaliaikaiseen tiedolla johtamiseen, ekosysteemien rajapintaosaamiseen sekä toimitusketjujen ja vastuullisuuden seurantaan. Tekoälyosaamista edellytetään yhä useammin myös tehtävissä, jotka eivät ole varsinaisia tekoälyrooleja. Tekoäly onkin nykyään ”uusi ohjelmointikieli”, joka jokaisen tulisi ottaa haltuun. Osaamisen päivittäminen ei ole enää vapaaehtoista, vaan välttämätöntä urakehityksen ja työllistymisen kannalta.
Vaikka fokus on nyt tiiviisti kokeneissa osaajissa, tilanne on muuttumassa. Markkinan elpyessä ja työpaikkojen määrän kasvaessa on todennäköistä, että myös uransa alkuvaiheessa oleville tarjoutuu jatkossa enemmän mahdollisuuksia. Niitä syntyy lisää, kun yritykset uskaltautuvat taas panostamaan pidemmän aikavälin osaamisen kehittämiseen.
Suomen it-ala ei ole kriisissä eikä nousukaudessa, vaan siirtymävaiheessa, jossa tekoäly, kustannuspaineet ja muuttuvat osaamistarpeet muokkaavat työmarkkinaa samaan aikaan. It-alasta ei voi enää puhua pelkkänä kasvualana vaan alana, jossa on samaan aikaan sekä pulaa oikeanlaisesta osaamisesta että työttömyyttä. Pitkän heikon jakson jälkeen olennaisin muutos on kuitenkin se, että uusien it-alan työpaikkojen määrä on taas kasvussa.
Mukavaa loppukesää!
Tarmo Antila